Оголошено лауреатів Нобелівської премії миру

Оголошено лауреатів Нобелівської премії миру

Фото: Reuters

Лауреатами Нобелівської премії миру 2021 року стали філіппінсько-американська журналістка Марія Ресса та російський журналіст, головний редактор “Новой газеты” Дмитро Муратов. Вони здобули нагороду за свободу вираження поглядів.

Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на сайт премії.

“Норвезький Нобелівський комітет прийняв рішення вручити Нобелівську премію миру 2021 року Марії Ресси та Дмитру Муратову за їхні зусилля щодо захисту свободи вираження поглядів, що є передумовою демократії та міцного миру”, – йдеться у заяві.

Зазначається, що Марія Ресса як журналіст і генеральний директор онлайн-видання Rappler показала себе безстрашною захисницею свободи вираження поглядів.

«Ресса використовує свободу вираження поглядів, щоб викрити зловживання владою, застосування насильства та зростаючий авторитаризм у своїй рідній країні, Філіппінах. У 2012 році вона стала співзасновницею медіакомпанії журналістських розслідувань Rappler», – заявили у комітеті.

Зокрема, Ресса критикувала скандальну та криваву кампанію режиму чинного президента Родріго Дутерте щодо боротьби з наркотиками. У 2018-му журнал Time визнав її людиною року поряд з іншими журналістами, які борються з фейковий новинами у всьому світі.

У Нобелівському комітеті наголошують, що інший лауреат Премії миру росіянин Дмитро Муратов “упродовж десятиліть захищає свободу слова в Росії у дедалі складніших умовах”. Він був одним із засновників незалежної “Новой газеты” в 1993 році і послідовно захищає права журналістів. Від часу заснування видання публікувало критичні статті про корупцію, насильство з боку поліції, незаконні арешти, фальсифікацію на виборах та діяльність «фабрик тролів».

«Незважаючи на вбивства та погрози, головний редактор Муратов не відійшов від незалежної політики газети. Він послідовно обстоював право журналістів писати все, що вони хочуть, і про що завгодно, за умови відповідності професійним та етичним стандартам журналістики», – зауважили у комітеті.

На цю премію претендувало 329 кандидатів, в тому числі 95 організацій.

Торік Нобелівський комітет вирішив присудити премію миру Світовій продовольчій програмі (World Food Programme) “за зусилля, спрямовані на боротьбу з голодом, за внесок у поліпшення умов для миру в районах, що постраждали від конфліктів, і за те, що вона діє як сила, що сприяє запобіганню використанню голоду як зброї війни та конфліктів”.

Нагадаємо, 4 жовтня розпочався Нобелівський тиждень.

Лауреатами Нобелівської премії в галузі фізіології і медицини цього року стали американський фізіолог Девід Джуліус і вірменсько-американський молекулярний біолог і невролог Ардем Патапутян “за відкриття рецепторів температури і дотику”.

Нобелівську премію з фізики отримали Шюкуро Манабе, Клаус Гассельманн і Джорджіо Парізі «за новаторський внесок у наше розуміння складних фізичних систем».

Лауреатами Нобелівської премії з хімії стали Бенджамін Ліст і Девід Макміллан “за розвиток асиметричного органокаталізу”.

Нобелівську премію з літератури цьогоріч присудили письменнику Абдулразаку Гурні “за його безкомпромісний та співчутливий погляд на наслідки колоніалізму та долю біженця у прірві між культурами та континентами”.

Лауреата премії з економіки імені Альфреда Нобеля оголосять у столиці Швеції 11 жовтня.

Нобелівська премія — одна з найпрестижніших міжнародних премій, яку щорічно присуджують за видатні наукові дослідження, революційні винаходи або значний внесок у культуру чи розвиток суспільства. Сума премії змінюється залежно від доходів Фонду Нобеля. Торік вона становила 10 млн шведських крон (близько $ 1,1 млн).

Світ
Джерело

Leave A Reply

Your email address will not be published.