Теплі люди. Як на Донеччині під обстрілами відновлюють газопостачання до кожної оселі

20 січня, 16:14 Поділитися:

Теплі люди. Як на Донеччині під обстрілами відновлюють газопостачання до кожної оселі

На Донеччині попри постійні бойові дії, перебої з електроенергією та вкрай важкі умови праці працівники АТ «Донецькоблгаз» продовжують відновлювати газопостачання.

За кілька кілометрів чутно вибухи російських ракет, проте ремонтна бригада Донецькоблгазу продовжує ремонт газопроводу — його напередодні вчергове пошкодили окупанти. Переконавшись, що поруч є хоча б найпростіше укриття, газовики вийшли на ремонт об’єкта в Часовому Ярі на Донеччині. Вони мало не єдині, хто продовжує працювати у прифронтовому місті.

Відео дня

У травні 2022 року росіяни обстріляли та пошкодили магістральний газопровід, тому регіон довго був без газу. Це призвело до перебоїв у роботі підприємств критичної інфраструктури. А мешканці області були позбавлені елементарних засобів для виживання. Нині завдяки успіхам Збройних Сил України та сміливості газовиків в оселі повертається тепло.

«Через атаки росіян область вперше за понад 60 років була повністю позбавлена газопостачання, — розповідає очільник Групи Нафтогаз Олексій Чернишов. — Зараз вже 200 тис. абонентів мають доступ до блакитного палива. Однак битва за тепло на Донеччині, як й обстріли, триває щодня».

Мета, яку Нафтогаз встановив для Донецькоблгазу, — відновити газопостачання для кожного споживача області. Це питання часу та ситуації на фронті.

«Фахівцям вже вдалось відремонтувати ділянку загальною протяжністю понад 600 км на території Донецької області, — наголошує Чернишов. — Саме це й дало можливість відновити постачання для 200 тис. сімей та 138 котелень. Впевнений, що ми гідно подолаємо всі випробування, вистоїмо та відбудуємо Україну».

Виклик для сильних

24 лютого 2022 року команда Донецькоблгазу отримала завдання підтримувати газопостачання, при цьому зробити все можливе для захисту людей та оснащення. Фахівці почали евакуювати з небезпечних зон дороге обладнання, щоб його не вкрали окупанти чи не посікло вибухами. Водії Донецькоблгазу героїчно майже через всю країну вивозили цінне майно та автотранспорт, а коли з’явилась така можливість — повертали знов на Донеччину.

Теплі люди. Як на Донеччині під обстрілами відновлюють газопостачання до кожної оселі

Водії Костянтинівського управління по газопостачанню та газифікації / Фото: Донецькоблгаз

Працювати зараз в області — це виклик для сильних духом. Пряму мову частини співробітників підприємства ми наводимо без згадки їхніх прізвищ — так вони почуваються безпечніше, оскільки часто їм доводиться працювати безпосередньо поруч з лінією фронту, де можуть діяти ворожі групи. З початку війни й донині на підприємстві залишилась лише половина співробітників. Для них робоча зміна почалася ще в лютому минулого року та триває й досі.

Начальник служби мереж Краматорського УГГ Олександр працює в будь-яку погоду та час, бо розуміє, що від цього залежать життя людей.

Теплі люди. Як на Донеччині під обстрілами відновлюють газопостачання до кожної оселі

Олександр, начальник служби мереж / Фото: Донецькоблгаз

«Це робота така, що і вночі тебе можуть викликати, і ти мусиш це зробити, — розповідає він. — Рашисти гатять куди їм хочеться, а наслідки усуваємо ми, аби не сталося техногенної катастрофи. Наприклад, був випадок, коли прилетіло на завод у Краматорську. Опівночі поїхали „аварійкою“ перекривати газопровід. Ви уявіть, труба діаметром більше метра, газ витікає із шаленою швидкістю. І це місце удару. Ми не знаємо, що буде через хвилину або навіть кілька секунд».

Теплі люди. Як на Донеччині під обстрілами відновлюють газопостачання до кожної оселі

Дайджест головних новин Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV Підпишись Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

День, на який чекали пів року

Донеччина з початку війни була та залишається найзапеклішим місцем протистояння, однак газовики не полишають своєї служби. У травні 2022 року ситуація стала критичною — у результаті обстрілів пошкодили магістральний газопровід. Скільки б газовики Донеччини не лагодили місцеві мережі, без основного каналу постачання область була відрізана від палива.

«Для нас це був шок! Раніше максимум відключали вулицю для ремонтних робіт. Навіть не було такого випадку, щоб відключали ціле місто. А тут відбулось відключення всієї області», — переоповідає події голова правління Донецькоблгазу Вадим Батій.

Теплі люди. Як на Донеччині під обстрілами відновлюють газопостачання до кожної оселі

Відновлювальні роботи у Часовому Ярі / Фото: Донецькоблгаз

Водночас рішення від’єднати область від газопостачання на той час було виваженим та необхідним, адже від цього залежала безпека людей.
10 жовтня — день, коли в оселях донеччан поступово знову почав з’являтися газ. У це не вірив ніхто, але завдяки українським захисникам і газовикам вдалося дати блакитне паливо населенню. На цей день Донеччина чекала пів року.

«Фактично зроблено неможливе: на Донеччині відновлено газопостачання. Це — без перебільшення героїчний вчинок усіх причетних до цього процесу. Зокрема, працівників облгазу, Оператора ГТС, обласної та місцевих військових адміністрацій», — написав з цього приводу очільник ДонОВА Павло Кириленко на своїй сторінці у Facebook.

Теплі люди. Як на Донеччині під обстрілами відновлюють газопостачання до кожної оселі

Відновлювальні роботи у Лимані / Фото: Донецькоблгаз

Завдяки контрнаступу Збройних Сил України та звільненню територій Оператор ГТС України отримав змогу дістатись до пошкоджених ділянок магістрального газопроводу та розпочати ремонт.

Це було вкрай складне завдання як в інженерному сенсі, так і для практичної реалізації — потрібно було дослідити територію, провести розмінування, ідентифікувати пошкодження, розкрити ділянку, підготувати матеріали для відновлення, забезпечити техніку, і вже потім можна було розпочати сам ремонт.

Щойно в магістральний газопровід було подано блакитне паливо, фахівці Донецькоблгазу розпочали відновлювати постачання на місцях.

«Спільними зусиллями нам вдалося охопити навіть найнебезпечніші ділянки: Часів Яр та прилеглі села біля Бахмуту, щойно деокупований та повністю замінований Лиман. Звісно ж перед нашими газовиками йшли сапери. Я всім серцем переживав за кожного аварійника, який відправлявся на об’єкт», — пригадує події жовтня Батій.

Окремою складністю нині є підключення до газу багатоповерхівок. Там ризики для людей ще більші.

«Наша задача — провести ревізію запірної арматури та сланцевих з’єднань. Таку роботу набагато простіше зробити, коли немає у трубах газу. Адже пошкоджень після обстрілів дуже багато, а нам необхідно запустити багатоповерхівки безперебійно та без єдиної похибки», — розповідає про процес відновлення слюсар Андрій.

Теплі люди. Як на Донеччині під обстрілами відновлюють газопостачання до кожної оселі

Слюсар Андрій – відновлювальні роботи по газопостачанню у багатоповерхівки Краматорська / Фото: Донецькоблгаз

До прикладу, у Краматорську налічується майже 1 тис. багатоповерхівок. За день можна виконати обстеження лише десяти будинків. Задача ускладнюється ще й евакуацією населення. Певні дії газовиками виконуються безпосередньо у квартирах мешканців.

«Газ — не вода, якщо потече — вибух може бути не менш руйнівним за російські ракети. Бували випадки, коли люди, поспішаючи, забували вимкнути газову плиту. Якщо не звернути увагу на таке під час запуску газу — буде горе», — ділиться тонкощами роботи начальник Краматорського УГГ Олександр Алексєєнко.

Теплі люди. Як на Донеччині під обстрілами відновлюють газопостачання до кожної оселі

Вадим Батій Голова правління АТ “ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ” / Фото: Донецькоблгаз

На звільненій землі

Наразі всі зусилля Донецькоблгазу спрямовані на деокуповані території. На Лиманщині після окупації військ РФ постала жахлива картина: зруйнована інфраструктура, вщент розбиті житлові та громадські об’єкти. Процес відновлення газопостачання на півночі Донецької області видавався нездійсненним завданням — бойовими діями розтрощені наземні та підземні системи газопостачання, споруди на них зруйновано, а газопроводи до житлових будинків також дуже пошкоджені.

Утім, команда взялась за вирішення проблеми, хоч це і вартувало величезних зусиль та ресурсів.

«Коли ми починали, робота Лиманської дільниці була повністю паралізована, — розповідає начальник Слов’янського УГГ Дмитро Соловей. — Картина „руского міру“, як вона є: вибиті вікна та двері, зруйновані підсобні приміщення, обладнання та транспорт, що не встигли евакуювати, були розбиті й спалені. Газові мережі (труби) місцями були схожі на друшляки».

Але ще більш серйозною проблемою була велика кількість нерозірваних снарядів поруч з газовими трубами. У таких місцях газовики працюють виключно спільно з загонами ДСНС. Від листопада їм вдалося обстежити вже понад 60 км систем газопостачання безпосередньо у Лимані та районі. І така ситуація в багатьох містах Донеччини.

«Це важка робота і, на жаль, не обходиться без трагічних випадків. Наприклад, відновлювали газ на вже розмінованій вулиці, а на сусідній — сапери підірвалися на міні. Двоє загинуло на місці…», — розповідає начальник автотранспортного відділу Артемівського управління по газопостачанню та газифікації Сергій.

Часто бригади живуть у містах, де триває відновлення мереж. Інакше забезпечити ефективну роботу було б важко.

«Ми приблизно на тиждень відправляємо туди людей, — розповідає Батій. — Забезпечуємо необхідними речами та обладнанням для комфортного проживання у польових умовах. У першу чергу, закупили генератори. Якщо у Краматорську світло вимикають періодично, то у селах на Лиманщині його немає взагалі. Результат від таких тижневих виїздів вищий, адже не треба витрачати час на постійну дорогу туди-назад».

Допомагати людям

Війна триває, окупанти нищать майно підприємства мало не щодня. Тож підрахувати точні збитки, завдані агресором Донецькоблгазу, ще важко. Очільник підприємства зазначає, що остаточну суму буде оголошено вже після завершення бойових дій. Нині триває поетапний підрахунок щодо кожного з управлінь на території області.

Та найболючіше — це втрата людей. Вже шестеро співробітників Донецькоблгазу загинули.

«Звістки про загибелі наших людей дуже важко пережити, — говорить Батій. — Серце болить, а ненависть до окупанта — зростає. Пам’ятаю героїзм тих, хто захищав нашу землю на лінії вогню перед ворогом. І безмежно пишаюсь героями нашого тилу — газовиками, які попри небезпеку виконують свою роботу та допомагають людям».

Автор: Ангеліна Фесенко

Теги:   НАК Нафтогаз України Донецькоблгаз Газопостачання Робота Ремонт Російсько-українська війна

Читати далі
Источник

Leave A Reply

Your email address will not be published.