Закарпаття на межі екологічного лиха через самовільний демонтаж керівництвом “Прикарпатзахідтранс” резервної гілки газопроводу, – СБУ

Закарпаття на межі екологічного лиха через самовільний демонтаж керівництвом "Прикарпатзахідтранс" резервної гілки газопроводу, - СБУ

Фото ssu.gov.ua

Служба безпеки України викрила керівництво компанії “Прикарпатзахідтранс”, яка спеціалізується на транспортуванні нафтопродуктів, на масштабному забрудненні та псуванні земель Закарпатської області.

Про це повідомляє агентство “Інтерфакс-Україна”.

“За даними досудового слідства СБУ, наприкінці 2018 року це підприємство самовільно розпочало демонтаж резервної гілки нафтопроводу “Самара-Західний напрямок”. Зокрема, демонтовано цистерни та майже 33 км трубопроводу. І це без жодної дозвільної документації. З метою отримання надприбутків, ділки приховано “закопували” у ґрунт небезпечні відходи із цистерн. При цьому вони постійно нарощували обсяги небезпечних речовин, що могло спричинити екологічну катастрофу”, – повідомляє пресслужба СБУ.

Як встановили правоохоронці, внаслідок несанкціонованого демонтажу трубопроводу залишками паливо-мастильних матеріалів було забруднено майже 20 тис. м кв. земель, зокрема неподалік від місцевого водозабору.

За висновками експертів, дії зловмисників призвели до тяжких наслідків із забруднення та псування земель. Інженерно-екологічна експертиза підтвердила суму завданих державі збитків на понад 34 млн грн.

Під час обшуків за місцями діяльності підприємців та відокремленого підрозділу нафтобази правоохоронці вилучили документацію, що доводить проведення схеми.

Наразі колишньому головному інженеру компанії “Прикарпатзахідтранс” вже повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу України (службова недбалість).

Продовжуються слідчі дії у рамках кримінального провадження за ч. 2 ст. 239 (забруднення або псування земель), ч. 2 ст. 367 (службова недбалість) Кримінального кодексу України для встановлення та притягнення до відповідальності всіх осіб, причетних до протиправної діяльності.

Як повідомлялося, “Прикарпатзахідтранс” експлуатує ділянку нафтопродуктопроводу “Самара-Західний напрямок” протяжністю майже 1,1 тис. км, призначену для прокачування дизельного палива з Росії та Білорусі, і для внутрішніх потреб України, і для транзиту до Європи, зокрема, до Угорщини. Проектна потужність магістралі – 3,5 млн тонн на рік.

Українська ділянка СЗН належить ТОВ “Прикарпатзахідтранс” (Рівне), яке до 2016 року було структурним підрозділом “Транснафтопродукту” російської “Транснафти”. У лютому 2016 року “Транснафта” продала “Прикарпатзахідтранс” швейцарській International Trading Partners AG. У березні 2019 року Антимонопольний комітет України (АМКУ) дозволив виробничому унітарному підприємству “Нафтобітумний завод”, що належить великому приватному білоруському нафтотрейдеру “Інтерсервіс”, отримати контроль над ТОВ “Прикарпатзахідтранс”.

Наразі “Прикарпатзахідтранс” зі статутним капіталом 105 млн 563,427 тис. грн належить “Нафтобітумному заводу” (51%), International Trading Partners (48%) та Анатолію Шеферу (1%).

Трубопровід був збудований за часів СРСР і після проголошення незалежності України мав перейти у власність держави на підставі правонаступництва як магістральний. Водночас дочірня компанія російської АК “Транснафтопродукт” зазначений трубопровід у власність України не передала. У 2011 році Господарський суд Рівненської області визнав право власності на частину ділянки, що проходить територією України, а Апеляційний і Вищий господарський суди у 2014-2015 роках рішення підтвердили.

Однак у 2015 році Госпсуд Рівненської області рішення скасував за нібито нововиявленими обставинами. Надалі, у 2017 році, той самий суд рішенням визнав право власності на частину нафтопродуктопроводу за ТОВ “Прикарпатзахідтранс”. В його основу було покладено висновок судової інженерно-технічної експертизи експертів ДП “УкрДІАП” про те, що цей трубопровід не є магістральним. НАБУ вважає такий висновок завідомо неправдивим, тому спільно з СБУ у лютому 2021 року висунуло підозру експерту.

У НАБУ розповіли, що детективи Бюро з 2017 року здійснюють розслідування фактів обставин передачі права власності на частину нафтопродуктопроводу “Самара-Західний напрямок”, що проходить територією України, суб’єктам господарювання Російської Федерації та причетності чинних посадових осіб до зазначених суб’єктів господарювання.

 

Екологія
Джерело

Leave A Reply

Your email address will not be published.