Санкційне полювання. Як зупинити бізнес, що продовжує співпрацю з РФ — Олександр Дубілет
Позиція
У відомому творі Джорджа Орвелла «Колгосп тварин» деякі чотирилапі заявили, що є рівнішими за інших.
Після того як Європейський союз запровадив заборону на співпрацю з РФ, чимало тамтешніх компаній вирішили, що фінансування війни з Україною — не така й ганебна річ, якщо йдеться про величезні прибутки, особливо у сфері продажу військової продукції або товарів подвійного використання
Коли такі випадки стали непоодинокими та системними, я вирішив ініціювати проєкт з юридичного тиску на бізнеси-порушники.
Олександр Дубілет,
Матеріали, оприлюднені в ЗМІ, показали велику кількість безпосередніх доказів «схем», які використовували європейські компанії для співпраці з російськими підприємствами попри встановлені заборони.
Отже, важливо, аби далі юристи правильно опрацювали доказову базу. Я поставив команді юристів чітку задачу — здійснити всі відповідні дії, аби притягнути порушників до відповідальності, і не тільки юридичної. Втім, головний КРІ — створити тиск такої сили, який примусить європейські компанії триматись Росії якнайдалі.
Правознавці полюють
Як діють у цій ситуації юристи проєкту?
Умовно, роботу по проєкту можна поділити на кілька етапів.
Перший етап — розслідування та збір доказів, що підтверджують порушення компанією санкцій. Він є ключовим.
Наприклад, про те, як бельгійська компанія New Lachaussee порушує санкції, нашій команді стало відомо з матеріалів публічної ініціативи Sanctions.don’t.work.
Далі, публікація у Facebook фото тепловізора французької компанії Thales в БМД-4 стала підставою для проведення юристами детального розслідування щодо цієї компанії. За виявленими фактами ми вже підготували заяви у відповідні органи.
Також юристи вивчають публікації, відеозаписи волонтерів, воєнних експертів в соціальних мережах, в яких вони проводять огляд ворожої техніки, роблять аналіз її оснащення. Далі характеристики виявленого озброєння порівнюємо з характеристиками товарів іноземних компаній.
Аналіз матеріалів, встановлення причинно-наслідкових зв’язків, співставлення фактів і наслідків дозволяє сформувати переконливу доказову базу, аби стверджувати те, що ті чи інші європейські компанії свідомо порушували законодавство ЄС.
Другий етап роботи — юридичний. Він являє собою інформування уповноважених органів ЄС, правоохоронних органів держав-членів ЄС про порушення санкцій.
Роботу цього етапу продемонструю на прикладі бельгійської компанії New Lachaussee. Фірма постачала обладнання для виготовлення патронів на користь російського концерну «Калашніков» через посередника — Липецький механічний завод.
Юристи підготували заяву до Ради ЄС — органу, що запроваджує санкції, — та проінформували про скоєні компанією New Lachaussee порушення.
У залежності від юрисдикції, відповідальність за порушення санкції може бути адміністративною або кримінальною. У випадку New Lachaussee ми звернулись із проханням про розслідування до Офісу Генеральної прокуратури Бельгії.
До того ж, у кожному окремому випадку юристи повністю розкривають корпоративну структуру компанії та зв’язуються з її засновниками та/або бенефіціарами. Мета — переконати засновників провести корпоративне розслідування за наданими фактами, застосувати заходи впливу до топ-менеджерів компаній-порушників, забезпечити припинення будь-якої співпраці з РФ.
Третій етап — це використання непрямих правових механізмів для створення максимальних «незручностей» у роботі компанії. Спектр варіантів тут може бути широким, але, як правило, спрацьовує такий набір тактик:
· Інформування інших зацікавлених сторін: органів фінансового моніторингу (первинних і вторинних), неурядових організацій, членами яких є компанії-порушники, бірж, на яких здійснюється лістинг компаній-порушників/їх засновників та ін.
· Реєстрація петицій в Парламенті ЄС щодо здійснення належного контролю за дотриманням членами ЄС санкційного законодавства.
Фото: Олександр Дубілет
У підсумку, активна робота юристів мого «санкційного» проєкту поступово досягає своїх цілей: ані європейські органи (інституційні, правоохоронні тощо), ані самі компанії не можуть закривати очі на очевидні порушення цивілізованих правил бізнес-гри.
Гра у довгу
Українські військові — на передовій лінії боротьби за європейську цивілізацію. Українські юристи — насправді створюють унікальні прецеденти покарання зухвалих порушників європейського санкційного законодавства.
Чому так? Бо абсолютно аналогічного досвіду у притягненні до юридичної та кримінальної відповідальності за ігнорування санкцій ЄС немає. Але юристи проєкту мають глибоку експертизу у corporate investigation, яку «обкатали» у процесах притягнення недобросовісних контрагентів до відповідальності в Україні (через кримінальні провадження та застосування механізмів непрямого впливу).
Російському концерну АлмаZ-Антей, виробнику ракет, якими обстрілюють мирні міста України, — приготуватись. Адвокати вже готують документи для міжнародного переслідування цієї компанії.
Зрештою, шампанське ми відкоркуємо тільки тоді, коли наші європейські партнери покарають компанії та їхній топ-менеджмент за підступну торгівлю з Росією. Але цей шлях може бути довгим.
Нас влаштовує тільки безапеляційне припинення європейськими компаніями будь-якої співпраці з РФ у частині постачання зброї, товарів подвійного використання, інших заборонених товарів. Новини з цього фронту будуть зовсім скоро.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.