Полтава — Таганрог — Курськ — Харків. Як комуністи переносили столицю радянської України з міста у місто і чому зупинилися на Києві
14 січня, 09:30 NV Преміум Поділитися:

Автор: Ростислав Камеристий-Брайтенбюхер
У січні 1934 українські більшовики прийняли рішення перенести столицю з Харкова до Києва. Таке завдання їм доручив особисто Йосип Сталін, який прагнув продемонструвати власну силу.
Н айперше і найголовніше те, що Радянський Союз, зокрема Радянська Україна, зараз є країною могутньою, міцною з усякого погляду, — цитував у 1934 році слова радянського диктатора Йосипа Сталіна з трибуни пленуму ЦК КП (б)У Павло Постишев, другий секретар ЦК КП (б)У й одночасно перший секретар Харківського обкому. — Це своєрідна демонстрація сили перед ворогом. Вороги, ще всілякі уламки, особливо націоналістичні, дивляться на те, що Київ — порожнє місце. Щоб вони не думали й жодних перспектив собі остаточно не будували нездійсненних”.
Відео дня
Формально першою столицею України за радянських часів був Харків — цей статус за містом закріпили конституційно 1929 року. Проте історики досі не дійшли спільної думки, яке саме місто слід вважати першою столицею радянської влади в Україні де-факто.

Павло Постишев виступає в Будинку Союзів 5 вересня 1931 року / Фото: Прожектор №25 (283)
На цей статус також може претендувати Катеринослав, адже 17−19 березня 1918 року там на II Всеукраїнському з’їзді рад проголосили незалежність радянської УНР, яка до того часу визнавала себе складовою частиною Радянської Росії. Цього ж року тимчасовими столицями УНР встигли побувати Полтава й Таганрог.
А 28 листопада 1918 року Сталін, за дорученням Володимира Леніна, під час гарячої фази радянсько-української війни, створив Тимчасовий робітничо-селянський уряд України у Курську. Зробили це на противагу проголошеній у Києві Директорії Української народної республіки. Наступного дня цей більшовицький уряд переїхав з Курська до містечка Суджа, що перебувало тоді у буферній зоні. І майже місяць, до 27 грудня 1918 року, «столиця» радянських окупантів була тут.
Читайте також:

Несподіванка 1917-го. Як купка політичних маргіналів за допомогою гарно сформульованих популістських гасел захопила владу
Після цього більшовики завертають у місто Білгород, значна частина населення якого тоді буди українцями, й на тиждень розташовують столицю на цьому місці. А вже 3 січня 1919 року вони займають Харків — і тимчасовий уряд переїздить туди.
5 лютого 1919 року більшовикам вдається взяти під контроль Київ. Саме тут вони розраховують нарешті облаштувати постійну столицю радянської України.
«Київ — це адміністративно-політичний центр, звідки можна оволодіти українською масою», — пояснював це рішення Христіан Раковський, перший голова РНК УСРР.
Але вже влітку ці плани зруйнували білогвардійці, які захопили місто. Більшовики з усіма своїми пожитками утікають до Харкова.
Ми воюємо з потенціалом СРСР, а не Росії – Олександр Курбатов
https://www.youtube.com/watch?v=KMKA1-ojeR0
Теги: Запоріжжя Харків Столиця Більшовики Бєлгород Сталінізм Місто Дніпро Комунізм Історія з NV Історія Києва Українізація Микола Скрипник Павло Постишев 1934 рік
Читати далі
Источник