Нові засоби ППО, супутник чи болід: які версії про «НЛО» над столицею вже спростовано і що бачили в Києві ввечері 19 квітня

20 квітня, 10:58 Сюжет Поділитися:

Нові засоби ППО, супутник чи болід: які версії про «НЛО» над столицею вже спростовано і що бачили в Києві ввечері 19 квітня

«Повітряна ціль», ППО, «збитий супутник» чи болід над Києвом, що згорів в атмосфері: увечері 19 квітня мешканців столиці приголомшив незвичайний яскравий спалах зеленого світла, на тлі якого в столиці та області навіть оголошували повітряну тривогу.

NV зібрав головні факти про те, як розгорталися події і чим їх зрештою можна пояснити.

НЛО-вечір у Києві: хронологія подій і пояснення Повітряних сил

Близько 22:00 мешканці Києва і області помітили надзвичайно яскравий і тривалий спалах в небі зелено-блактиного кольору — повітряної тривоги у цей момент у столиці не було. У деяких Телеграм-каналах написали, що кияни начебто також чули вибух, однак на більшості відео, які зафіксували це явище, звуку вибуху не чути. На окремих кадрах видно причину спалаху — падіння яскравого об’єкта (як з’ясувалося пізніше — ймовірно спалах космічного тіла при його проходженні через щільні шари атмосфери). Журналіст Андрій Цаплієнко пізніше розповів, що спалах бачили навіть за 110 кілометрів від Києва в Чернігівській області. «Про це нам повідомили військовослужбовці одного з підрозділів. Загадкове явище вони побачили там о 21:57, кажуть хлопці», — додав Цаплієнко. У соцмережах починають поширювати відео інциденту. Також починають фігурувати припущення, що спалах міг бути спричинений падінням супутника RHESSI, запущеного ще в 2002 році. За добу до цього в NASA попереджали про його можливе падіння на Землю саме 19 квітня.

Відео дня

22:08 У Києві та області оголосили повітряну тривогу. Події розгортаються на тлі нової хвилі ударів БПЛА Shahed по кількох областях України за минулу добу: зокрема ввечері 19 квітня Росія завдала ударів дронами-камікадзе по Дніпру.

22:26 Київська обласна військова адміністрація заявляє, що в небі «виявили повітряну ціль», а «сили ППО напоготові». У Київській ОВА також традиційно закликали дотримуватися інформаційної тиші, нічого не знімати та не викладати відео в мережу.

22:37 Київська обласна військова адміністрація поширює інформацію про те, що спалах в небі над Києвом — це, за попередніми даними, робота ППО.

22:43 Глава Офісу президента Андрій Єрмак написав у Телеграм, що «НЛО в Києві» — це робота ППО, однак швидко видалив цей пост. У новому пості він закликав дочекатися офіційної інформації від Повітряних сил ЗСУ.

23:02 Відбій повітряної тривоги в Києві та області.

23:28 Сергій Попко, начальник КМВА, заявив, що яскраве світіння повітряного об’єкта, «за попередньою інформацією, стало результатом падіння на Землю космічного супутника NASA». «Аби уникнути жертв від падінь на землю уламків — була оголошена повітряна тривога. ППО не працювала», — пояснив Попко.

00:03 У Повітряних силах додали, що спалахи над Києвом, за попередньою інформацією, були пов’язані із падінням супутника або метеорита, однак інформація потребує уточнення. Водночас захисники неба України підтвердили, на момент цієї заяви Повітряних сил на київському напрямку не було загрози застосування противником засобів повітряного нападу.

Читайте також:

Нові засоби ППО, супутник чи болід: які версії про «НЛО» над столицею вже спростовано і що бачили в Києві ввечері 19 квітня

«Інопланетяни, дайте зброю». Реакція соцмереж на яскравий спалах у небі над Києвом

20 квітня речник Повітряних сил Юрій Ігнат в ефірі підтвердив, що причиною спалаху не могла бути робота української ППО, оскільки ввечері 19 квітня її системи не робили пострілів над Києвом, а ворожих цілей зафіксовано не було. За словами Ігната, спалах мають коментувати інші відомства. «Ці кадри, мабуть, буде точно прокоментовано, що це саме було. Чи це було якесь небесне тіло, чи це був якийсь уламок супутника, метеорита чи щось інше, якась інша аномалія. На то є спеціалісти», — сказав Ігнат. За його словами, «Повітряні сили займаються дещо іншими речами». «Ми збиваємо повітряні цілі, які атакують Україну. На Київщині не було зафіксовано атак противника цього разу», — сказав Ігнат.

Чому це точно не старий супутник NASA і звідки таке припущення

18 квітня профільний сайт Space попереджав, що 19 квітня на Землю може впасти вже не використовуваний космічний апарат NASA під назвою RHESSI — супутник, що вирушив на навколоземну орбіту у лютому 2002 року для вивчення викидів енергії та плазми на Сонці. Він проводив дослідження до 2018 року, а останні кілька років не працював. Вага супутника — близько 300 кг.

За прогнозами науковців, більша частина RHESSI мала б згоріти під час входу в атмосферу. Але деякі деталі можуть не згоріти і досягти поверхні Землі, попереджали експерти. Проте вчені зауважували, що ризик завдання шкоди цими уламками є мінімальним. «Ризик заподіяння шкоди будь-кому на Землі низький — приблизно 1 до 2467», — йшлося у повідомленні Space.

Нові засоби ППО, супутник чи болід: які версії про «НЛО» над столицею вже спростовано і що бачили в Києві ввечері 19 квітня

Дайджест головних новин Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV Підпишись Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Тож припущення про те, що нічний спалах у Києві спричинило саме падіння супутника NASA, швидко поширилися мережею — тим більше, що таку версію висловили навіть у КМВА.

Однак ще ввечері 19 квітня український науково-популярний канал The Alpha Centauri, який веде прямі трансляції усіх найважливіших подій світової космічної галузі та стежить за відповідною тематикою, заперечив імовірність такої версії.

https://twitter.com/theACentauri/status/1648772791657803776?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1648772791657803776%7Ctwgr%5E754416725ea1b9eff3c2c4f84c927d71ad384fb1%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fnv.ua%2Fukr%2Fukraine%2Fevents%2Fv-nasa-sprostuvali-padinnya-suputnika-v-kiyevi-novini-ukrajini-50318987.html

Спеціалісти The Alpha Centauri наголосили, що орбіта супутника NASA увечері 19 квітня не проходила над Україною, «Траєкторія його падіння дуже (ДУЖЕ) далека від України — вздовж лінії руху на картинці», — пояснили аналітики. Вони також припустили, що об’єкт у небі Києва був болідом — тобто особливо яскравим і великим метеором.

Нові засоби ППО, супутник чи болід: які версії про «НЛО» над столицею вже спростовано і що бачили в Києві ввечері 19 квітня

Інфографіка: The Alpha Centauri

20 квітня ВВС повідомила, що американське космічне агентство NASA спростувало версію про те, що супутник RHESSI міг стати причиною надзвичайної події в Києві. Роб Маргетта з управління комунікацій NASA сказав BBC, що супутник все ще перебував на орбіті в той час, коли в Києві спостерігали спалах, і мав увійти в атмосферу Землі пізніше вночі.

Навіть у Київській міській військовій адміністрації вранці 20 квітня визнали, що озвучена КМВА версія про падіння супутника була неправдивою.

Там зазначили, що ввечері 19 квітня «після перевірки та уточнення інформація щодо ймовірного застосування ворожих літальних апаратів чи повітряного удару ракетним озброєнням не підтвердилася».

Читайте також:

Нові засоби ППО, супутник чи болід: які версії про «НЛО» над столицею вже спростовано і що бачили в Києві ввечері 19 квітня

У КМВА пояснили, чому попередньо заявили про «падіння супутника NASA»

«Але дуже яскраве світіння від падіння невідомого об’єкта викликало у киян хвилювання і занепокоєння. Аби заспокоїти мешканців та гостей столиці, КМВА оприлюднила інформацію про ймовірне падіння американського сателіта і з поміткою „попередня інформація“!» — спробував надати пояснення Сергій Попко, очільник КМВА.

Він додав, що на момент спалаху над Києвом жодне світове аерокосмічне агентство чи астрономічна обсерваторія не повідомляли «про можливе входження в атмосферу Землі значного за розмірами космічного тіла». «Проте було попередження від NASA про падіння на Землю їхнього космічного супутника. Зараз, після офіційної заяви NASA ми можемо дати уточнену інформацію — це не був їхній супутник. Що саме це було — мають з’ясувати виключно фахівці», — зауважив Попко.

То що це було? Пояснення науковців

Найімовірніше ввечірі 19 квітня над Києвом бачили болід, як припустили аналітики Alpha Centauri.

Болід — це великий метеор, який є досить рідкісним явищем. Зазвичай виглядає як вогняно-яскрава рухома куля в небі. Такий ефект спричиняє вхід у щільні шари атмосфери значних за розміром твердих метеорних тіл. Вони входять в атмосферу з надзвуковою швидкістю, нагріваються внаслідок гальмування, і навколо об’єкта утворюється характерне світіння з розжарених газів. Боліди часто мають настільки великий розмір, що їх, на відміну від звичайних метеорів, видно навіть удень. Політ боліда може супроводжуватися звуками, що нагадують грім. Найчастіше він повністю згорає в атмосфері, однак якщо уламки метеорного тіла досягають поверхні Землі у вигляді уламків, такі рештки називають метеоритами.

Одне з відео, яке ймовірно зняли в білоруському Гомелі, демонструє подію з більшої відстані – і в такому ракурсі об’єкт дійсно може бути схожий на болід.

Своє пояснення спалаху над Києвом 20 квітня надали науковці Державного космічного агентства України — зокрема його Головного центру спецконтролю, який стежить за сейсмічною ситуацією та геофізичними явищами.

За їхніми даним, подія, ймовірно, дійсно була пов’язана із входом космічного тіла в щільні шари атмосфери, однак ця інформація наразі уточнюється. Фахівці підтвердили, що їхні інфразвукові засоби контролю зафіксували 19 квітня 2023 року о 21:57 за київським часом «високоенергетичну акустичну подію». «Розрахункове місце епіцентру вибуху знаходиться в Київській області», — додали спеціалісти.

Вони також оприлюднили дані приборів, які підтверджують згадану «акустичну подію».

Редактор: Інна Семенова

Теги:   Київ ППО Спалах Метеорит Метеори Воздушные силы Сюжет NV Повітряні сили Збройних сил України

Читати далі
Источник

Leave A Reply

Your email address will not be published.