Віталій Дейнега
засновник благодійного фонду Повернись живим
Віталій Дейнега — волонтер, громадський діяч, засновник благодійного фонду Повернись живим.
Дейнега народився 25 жовтня 1983 року в Києві. Здобув вищу освіту в Київському політехнічному інституті імені Ігоря Сікорського на факультеті прикладної математики. Працював в IT-сфері, а також в організації Трансперенсі Інтернешнл Україна — представником глобального руху Transparency International, що комплексно підходить до розробки і впровадження змін задля зниження рівня корупції.
У 2014 році – з початком війни на сході України — Дейнега почав допомагати українським військовим. Волонтерську діяльність розпочинав із закупки бронежилетів, на яких писав імена спонсорів та слова Повернись живим, що невдовзі стали назвою групи в Facebook, а згодом — благодійного фонду, заснованого навесні 2014 року.
Спочатку БФ Повернись живим складався з трьох людей, а станом на червень 2019 року до неї вже входили 70 волонтерів з усіх куточків України. Фонд спеціалізується на технічному забезпеченні української армії, насамперед на нічній оптиці, а також займається навчальними, медичними, психологічними проєктами тощо. Так, у листопаді 2021 року команда Фонду передала українським захисникам техніку та обладнання загальною вартістю 5 мільйонів гривень: тепловізори, мобільні комплекси спостереження, квадрокоптер, обладнання для снайпінгу та іншу техніку.
Як повідомляє Дейнега, наразі навіть серед тих людей, що активно допомагали армії у 2014−2015 роках, дуже багато хто перестав це робити.
Читайте також:
Лідери в камуфляжі. Як український волонтер займається навчанням вищого військового керівництва країни
«Тому що минув пік. Максимальне напруження було десь під час Дебальцевого. Потім другий Мінськ, Нормандія — і напруга спала. Хоча війна йде, і люди постійно гинуть. Але так влаштований людський мозок: якщо ти розігнався до 130 км на годину, а потім раптом 60, то тобі нудно і хочеться спати. Люди навчилися абстрагуватися від війни. Важлива задача нашого фонду, серед інших, тримати цю тему в інформаційному полі. У нас 3 млн підписників на фейсбуці, місячне охоплення — 4−5 млн. Тобто це 4−5 млн людей, які щомісяця читають хоч щось про війну», — зазначає Дейнега.
Активіст має державні нагороди. Серед них Орден За заслуги III ст. (2014) — за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм. Медаль За сприяння Збройним Силам України (2016). Хрест Івана Мазепи (2019) — за громадянську мужність, вагомий особистий внесок у розвиток волонтерського руху, зміцнення обороноздатності та безпеки Української держави, активну благодійну і гуманістичну діяльність.
У травні 2020 року Дейнега передав головування в організації колишній міністерці у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб, ветеранці війни на Донбасі Оксані Коляді. У листопаді 2020 року фонд Повернись живим очолив колишній морський піхотинець і волонтер, співзасновник Українського мілітарного порталу Тарас Чмут.
У грудні 2021 року Віталій вирушив у навколосвітню подорож, а також завів акаунт на фандрайзинговій платформі Patreon, щоб збирати кошти для українського подорожнього блогу на YouTube.
Ця публікація створена НВ за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. Зміст матеріалу не обов’язково відображає погляди ІСАР Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США. Редактор: Олександр Стрельников
Источник