Люди з інвалідністю та вибори. Що варто знати?

Чи враховують політичні партії інтереси вразливих груп населення? Та які питання вони мають собі поставити?

2,7 млн громадян України мають інвалідність. Якщо говорити про співвідношення від загальної кількості населення, то це близько 6,3%. Не мало, правда? Новий виборчий кодекс передбачив вимоги до приміщень (дільничних виборчих комісій та самих приміщень для голосування), а також інформаційних матеріалів, потреб у забезпеченні розумним пристосуванням (як членів виборчих комісій, що мають інвалідність, так і самих виборців, які прибудуть для голосування). Звісно це лише початок, і до забезпечення доступності та інклюзивності в повному обсязі в нашій державі — ще далеко. Проте, ці кроки важливі і неминучі. І вони мають йти від всіх суб’єктів виборчого процесу (якщо ми говоримо про вибори), включно з політичними партіями. І саме до їхніх дій я хочу закликати.

Про кого ми говоримо?

Як я вже казала, в Україні близько 2,7 млн громадян мають різну форму інвалідності. Звісно таке число в контексті виборчого процесу може звучати трішки спекулятивним, але якщо ми зрозуміємо, що доступність і безбар’єрність стосується в цілому маломобільних груп населення, то така цифра може здатися навіть замалою. Адже говорячи про доступність та безбар’єрність, повторюю ще раз, ми говоримо і про вагітних жінок, людей з тимчасовими порушеннями здоров’я, дорослих з дітьми на дитячих візках, людей похилого віку, а їх за деякими підрахунками близько 40% виборців.

Чи включені особи з інвалідністю у діяльність партії?

Я впевнена, що насправді йдеться про кожного, адже це — про відповідальність, як би це не звучало схожим на політичний слоган.

Питання, які варто ставити політичним партіям

Власне, політичні партії є ключовими гравцями до яких (зокрема із змінами до системи) прикована основна увага. І не даремно. Проте в контексті інтересів окремих груп населення (чи то внутрішньо переміщених осіб, чи то молоді) такі партії часто можуть бути невидимими, адже просто не орієнтуються на них, не враховують і не залучають цих осіб. І роблять це даремно. Адже це — потенційний виборець, перше і друге, це вже вимога нашого часу. Тому, в контексті людей з інвалідністю, повернемося до питань, які бажано ставити як партіям, так і людям, які за них хочуть голосувати. Скажу одразу — таке питання не одне і вони точно виходять за межі «чи дотрималися ми квоти» і «чи не порушили закон». Зрозуміти потрібно, чи включені особи з інвалідністю (різної форми) у діяльність партії? Чи залучаються вони до різних форм політичної участі (як спостерігач, кандидат, тощо)? Чи є у партії особа, яка є відповідальною за інклюзію та дотримання прав осіб з інвалідністю? Саме ці питання мають стати першим кроком. Адже вони — про людей, а без них — нікуди.

Читайте також:

Люди з інвалідністю та вибори. Що варто знати?

Валерій Пекар І так по всій країні. Що треба розуміти про місцеві вибори

Наступні питання стосуються вже змісту — внутрішнього та зовнішнього. Зокрема отримайте відповідь на питання, чи внутрішні документи включають питання мало представлених груп населення (людей з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб, жінок, молоді, ромів тощо). У яких сферах? А як щодо відображення питань, що їх стосуються, у програмі? Саме це дасть зрозуміти, про кого говорить політична партія, якою вона бачить себе і свого виборця. Схоже на інструкцію до дії, чи не так?

І наостанок, запитайте, що стосується доступності — інформаційної та архітектурної. Чи відповідають матеріали (ті самі газетки, рекламки, відео) та онлайн-ресурси критеріям інформаційної доступності (мають субтитри чи переклад жестовою мовою)? А що із приміщеннями і місцями, де проводяться заходи? Це питання — не просто для галочки, а про те, наскільки широке коло осіб, зрозуміє і почує. Адже вибори — це про комунікацію з виборцями, чи не так?

А що можуть робити виборці?

Питання універсальні і їх варто ставити політичним партіям. Звернення — це те, що формує звичку. Тому абсолютно не варто боятися ставити питання щодо себе і своїх потреб. Ви маєте порушення слуху — дайте знати про потребу в перекладі жестовою мовою на зборах чи зустрічах, повідомте про важливість наявності субтитрів у відео. Ви пересуваєтеся на колісному кріслі — повідомте і запросіть «карту доступності» будівлі. Ви переселенець? Людина з інвалідністю? Жінка? Молода людина? Представник іншої національності? Запитуйте про те, що вас турбує. Я розумію, що в певних моментах це може бути незручно чи боязко, але запит повинен бути озвученим. Партії і політики мають звикати працювати з виборцями та на виборців.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ

Источник

Leave A Reply

Your email address will not be published.